Aynalıgöl (Gilindire) mağarası gezimiz

Keremle gezelim görelimde bugünkü durağımız Sikifkenin Aydıncık ilçesindeki gizli cennet Gilindire mağarası. Burayı gezerken Kerem 13 aylıktı ve uzun süren araba yolculuğumuza gayet güzel eşlik etti. Yol boyu uyudu diyebilirim?

Mağarayı gezmek 1 saatten fazla sürdü çünkü 550 basamak deniz seviyesine iniyorsun ve tekrar geri çıkıyorsun ama yorulmuyorsun çok. Bizde bu gezi için momfortbaby kangurumuzu tercih ettik ve bizi çok rahatlattı. Keremin yüzünden de ne kadar keyifli olduğunu görebilirsiniz.


Eveett geldik Dunyanin 8. Harikasi olarak kayitlara gecen Gilindire(Aynaligol) Magarasinin girisine…550 basamak su seviyesine dogru inicez o yuzden biz inerken size ufak bilgilendirme yapayim…

Ve mutlaka gelin gorun??


Aynalıgöl Mağarası ya da Gilindire Mağarası 1999 yılında, Aydıncık’ın doğusundaki Gemi Durağı Mevkiinde çobanlar tarafından bulunmuştur. Giriş ağzı deniz düzeyinden 46 m. yukarıda bulmaktadır.

Toplam uzunluğu 555 m. olan dünyanın belki de 8. harikası sayılabilecek bu mağaranın içi, her türden damlataş oluşumları (sarkıt, dikit, sütun, duvar ve perde damlataşları, akma taşlar, mağara iğnesi) ile kaplıdır. Dev boyutlara ulaşan ve görünümleri son derece güzel olan bu damlataşlar, genişliği yer yer 100 m., tavan yüksekliği 18 metreye ulaşan ana galeriyi çok sayıda salon ve odaya ayırmıştır.

Gilindire Mağarası’nın sonunda genişliği 18-30, uzunluğu 140, tavan yüksekliği 35-40, derinliği 5-47 metre olan büyük göl bulunmaktadır. Gölün kenarında sarkıt, dikit, sütun ve mağara iğneleri yer almaktadır. Göl, deniz ile aynı düzeydedir ama deniz seviyesinden 47 m. daha derin olup ayrıca denizden yatay olarak 240 m. uzaktadır. Gölün ilk 10 metresinde acı su, sonraki derinliklerde de tuzlu su yer almaktadır. Göl içerisinde sıcaklık hemen hemen aynıdır. Gilindire Mağarası’nın çok sıcak ve nemli bir havası vardır. Giriş ağzının dar ve basık olması nedeniyle, dışarıyla hava alış verişinin olmadığı mağaranın bu havası yaz ve kış mevsiminde önemli bir değişikliğe uğramamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir