Dubrovnik,Budva,Kotor,Bosna,Karadağ

2013 e elveda dediğimiz günlerde Aralık ayında gitmeyi tercih etmiştik Balkanların gözde şehirlerine. O kadar Akdenizdi ki, buradan giderseniz hava değişimi yaşamayacağınız şehirlerden diyebilirim. Genelde yaz aylarında daha bir kalabalık olan Dubrovnik gezilecek yerler konusunda Adriyatik’in en güzel şehirlerinden biri. Şehir surları ile sarılmış olan Old Town ya da Türkçe karşılığı ile Eski Kent görenleri ilk andan itibaren kendine aşık etmeye yetiyor. Tarihinde bir dönem Osmanlı egemenliğinde de yer alan şehir 1991 yılında Sırp güçleri tarafından büyük hasara uğratılmış. Günümüzde ise DubrovnikHırvatistan‘ın en turistik şehirleri arasında yer alıyor. Zengin bir mutfağa sahip olmayan Hırvatistan da tercihimizi en çok tüketilen ve Dubrovnikte de sahil şeridi olmasından da kaynaklanan meşhur su ürünlerinden yana kullandık ve yerel biralarından tattık.

Stradun’u gezdikten ve motorla şehri keşfettikten sonra rotamızı Bosna’ya çeviriyoruz. Ahh Bosna beni ağlatan şehir… Hemen hemen her ülkede vardır aslında savaşın izleri, her ülke yaşamıştır biraz biraz katliamları, soykırımları ama Bosna bunu koruyarak geçmişte yaşamayı sürdüren bir şehir olarak yer etti aklıma.

Duvarlarında hala savaşın izleri hem Balkan savaşı hem srebreniska katliamınından kalan o acı insanının bile yüzüne yerleşmiş. Gezerken o duygu yoğunluğuyla gezmemeniz elde değil.

Müzeleri savaş videolarıyla dolu. Mostar köprüsünün yıkılma anını izlerken ağlamazsanız şüphe ederim insanlığınızdan o derece. Yemekleri meşhur cevapici köftesi de dahil vasattı. Tabi Türkiye gibi özellikle de Adana gibi hayatı mutfaktan ibaret olan bir şehrin çocuğu olarak gitmenin dezavantajları da olmuyor değil yemek konusunda. Yine de aç kalmazsınız diyebilirim.

Bosnadan çıkıp yönümüzü Karadag yani Montenegro ya çeviriyoruz. 2006 dan beri bağımsızlığını ilan etmiş ve Sırbistandan ayrılmıştır. Sonrasında avrupa birliğine başvurmuş ama henüz yanıt alamamıştır. adriyatik denizinin en buyuleyici yerlerinden biri olan kotor korfezine (boka kotorska) adini veren etrafi surlala cevrili,sirtini sarp kayalik daglara vermis tarihi sehir. dubrovnik sehrinin bir kucuk boyu denebilir. sehrin ortasindaki meydan kafelerinde oturup birseyler icmek ve geleni geceni seyretmek ayri bir zevktir.

Gezerken ay burda ne kadar genç var dediğim şehir olan Budvaya bir bakalım. adriyatik denizinin en buyuleyici yerlerinden biri olan kotor korfezine (boka kotorska) adini veren etrafi surlala cevrili,sirtini sarp kayalik daglara vermis tarihi sehir. dubrovnik sehrinin bir kucuk boyu denebilir. sehrin ortasindaki meydan kafelerinde oturup birseyler icmek ve geleni geceni seyretmek ayri bir zevktir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir