Keremle evde ilk 2 yıl

Evet şimdi en çok soru aldığım konulardan birine geldik. Çocuğumla evde vakit geçirirken çok zorlanıyorum. Çabuk sıkılıyor ve huysuzluk yapıyor. Siz evde nasıl vakit geçiriyorsunuz? Ve en çokta uyku düzenini nasıl oluşturdunuz? En çok mesaj aldığım sorulara şimdi beraber bakalım biz evde olduğumuz zaman neler yapmışız. 

Kerem Temmuz 2015 doğumlu ve malum Adana da temmuz ağustos ayı sıcaklarıyla ünlüdür. Baktım burada sürekli klimadayız. Açmasam isilik oluyor. Çareyi 20 günlükken yazlığa kaçmakta buldum. Doğum iznimde eylülde biteceği için eylüle kadar yazlıkta kaldık. Yazlıkta günler biraz daha hızlı geçiyor deniz havuz aktiviteleri olduğundan. İlk üç ay nasıl geçti anlamadık bundan ötürü. Ama gün içinde bol bol oyalayıp yorduğum için uyku düzenine ilk üç ayda başlamıştım. Geceleri kesintisiz uyuyor sadece acıktığında gözler kapalı mırıldanıyor memeyi aldığında hemen tekrar uykuya dalıyordu. O yüzden hiç uykusuz kalmadım. 3-6 ay döneminde tekrar Adanaya dönüp bir bakıcı yardımıyla işe başladım. Bakıcımız sabah ben çıkmadan geliyor tüm gün akşama kadar Keremin biberonlara sağdığım sütünü veriyor,altını değiştiriyor,uyutuyor yani kısaca ilk dönemler tek ihtiyacımız olan Keremin özbakım sürecinde yanımızdaydı. Ne zamanki Kerem 6.ayını doldurdu ve hareketlenmeye başladı. Bakıcı o zaman yetersiz kaldı ve bende okul arayışına girdim. Uzunca bir süre sonuç alamadım çünkü okullar en küçük 2 yaşında alıyorlardı. Ve çevremde bu erken okul fikrime karşı çıktı ama ben okulun çocuğun gelişiminde daha etkili olacağını düşündüğümden arayışımı sürdürdüm. Derken bakıcıyla daha fazla devam edemeyeceğimizi gördüğüm için işten ayrıldım ve onunda işine son verdim. İyi bir okul bulana kadar kendim bakmaya karar verdim. Bu evde olduğumuz süreçte neler yaptık? 


Kitaplar okuduk. Havuza gittik. Zihinsel gelişimini destekleyecek setler aldık ve ay ay gelişimine göre onları takip ettik. El becerisini ve görsel hafızasını geliştirmek adına kinetik kumla oynadık, parmak boya yaptık, yüz boyama yaptık, oyun hamurlarıyla oynadık. Evde montessori adına materyallerle duyuları uyardık ve deneyler yaptık. 


İlgilendiği alanları ve materyalleri belirledik. Temizlik eşyalarını çok seviyordu. Toz bezi alıp eline verdim. Paspas yapmayı seviyordu çocuklar için yapılmış temizlik setinden aldım ve onunla paspas yaptı çok keyif aldı. Hayvanları çok seviyordu. Silikondan yapılmış hayvanlar alemi setinden aldım ve bir çiftlik kurdum inanılmaz mutlu oldu. Tamir aletlerini seviyordu. Tamir seti aldım ve çok oyalandı onlarla da. 


En çok kitapları seviyordu. Ben okurken heyecanla beni dinliyordu. Bende bu ilgisine karşılıksız kalmadım ve kendisine #hergünebirkitap serisi yaptım ve çok keyifli bir kütüphane oluşturdum. 

Gün içinde bol bol aktivite olunca öğlen uykusuna da rahatça geçti. Saat 12.30-13.00 gibi uyuduğunda en erken 15.00-15.30 da kalkıyordu. Bazen 16.00 yı geçiyordu?

Sabahları en erken 7.30 da uyanıyor ki rutini aslında 09.00. Akşamları da en geç 22.00 de uyuyordu. Hala da öyle devam ediyoruz. Bir dipnot yine. Ben Keremi kucağımda yada ayakta sallayarak uyutmadım. Yerine koydum ve uyudu. Sallanmaktan o yüzden pek hoşlanmıyor. Bu şekilde alıştırdığım içinde beni pek yormuyor. Sadece uykuya geçene kadar bende yanına uzanıyorum ya da kitap okuyorum. Biraz oyalanıp uykuya dalıyor hemen. Bunu ritüel olarak devam ettiriyorum. 23 aylıkken memeyi bıraktık. 1 hafta ağladı ve kolay alıştı. 2 yaşına kadar biberonla uykuya geçmeden normal inek sütü vardı günlük 250ml olarak. Onu doktorumuzun önerisiyle gün içine aldık. Uykuya geçmeden içilen sütün çocukta reflüyü tetikleyeceğini söyleyerek bizi yönlendirdi ve bizde artık uykuya geçerken vermiyoruz. 

Yani gün içinde fiziksel olmasa da zihinsel olarakta yorulmuş ve uyarılmış beden uykuya hazırdır. 

Yine bir soru. Çocuğum video izlemeden yemek yemiyor. Ne yapabilirim?

Demek ki çocuğunuz yemek istemiyor ya da aç değil. Ben tv önünde yada önüne video açıp yemek yedirmiyorum evdeyken. Kerem yemeyi seven ve acıktığında kendi isteyen bir çocuk o yüzden beni pek yormuyor. Ama dışardayken özellikle misafirlikte vakit daha sınırlı olduğu için önüne video açıp koymuşluğum vardır. Neyse ki bağımlılığımız yok. 

Yemekle ilgili çok soru alıyorum vakit bulunca ilk o konuyu da ele alacağım. Şimdilik bu kadar. Bu arada beni yani @rahattanne yi takip edenler Kereminde ayrıca dijitalgünlük amaçlı açmış olduğum hesabı var @keremayanofficial olarak. Ordan da günlük aktivitelerini ve rutinlerini takip edebilirsiniz. Sevgiler????

Keremin instagram hesabı

@keremayanofficial

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir